Festival Vidmo

OZNAM

Vážení priaznivci nášho festivalu, s ľútosťou vám musíme oznámiť, že festivalová prehliadka VIDMO – Hory a mesto Dolný Kubín sa v roku 2022 neuskutoční.

O vidme

Čo je VIDMO

Tento úkaz nemá vplyv na počasie, ale môžeme sa s ním v horách stretnúť a býva často predmetom rôznych dohadov a teórií. Je známy aj pod názvom glória. Viac krát bol popísaný na observatóriu na hore Brocken v pohorí Harz (v priemere 300 dní s hmlou ročne), preto sa môžeme stretnúť aj s názvami kde je nazývané ako Brockenské strašidlo, Brockenské vidmo, Brockenský prízrak.

úkaz vidmo

Vidmo patrí medzi fotometeory. Je to zaujímavý meteorologický úkaz s ktorým sa môžeme stretnúť v horách za hmlistého počasia keď je Slnko nízko nad obzorom. Prejavuje sa tak, že vidíme okolo svojho tieňa kruhové farebné spektrum – gloriolu. Gloriola sa tvorí okolo tieňa vrhaného postavou na oblačnú vrstvu alebo hmlu. Vzniká spätným ohybom svetla na malých kvapôčkach hmly. Biele svetlo sa rozkladá na spektrálne farby, poradie farieb zodpovedá dúhe. Sled farieb sa môže niekoľko krát opakovať. Ak je oblak alebo hmla veľmi blízko pozorovateľa, môže sa jeho tieň zdať vzpriamený a zväčšený. Tieň môže, ale nemusí byť ovenčený gloriolou.

Medzi horolezcami dodnes traduje povera, že: Prvé uvidenie glorioly - hory ťa vítajú. Znamená šťastie v horách. Druhé - hory ťa varujú. Znamená nebezpečie smrti v horách. Tretie - hory ťa milujú. Znamená, že je prekonané nebezpečie, dotyčný sa zaradil medzi skúsených znalcov hôr a podnikanie v horách bude úspešné. Kto vidmo trikrát uvidí, v horách nezomrie.

VIDMO

... pokým vietor na hrebeni roznášal oblaky, na južnom trávnatom úbočí sa trhala hmla. Na jej závojoch zasvietilo neopísateľne výrazné medzikružie. Oslnivo jasný stred lemoval žltý, zlatý, zelený a červený kruh. Zo svetla farieb predstúpila predo mňa veľká postava. Spočiatku nejasná, neskôr sa jej obrysy zostrovali. Po chvíli som sa presvedčil, že tesne pod hrebeňom nestál nikto z mojich priateľov.

Na mliečnej oblohe sa objavil môj vlastný tieň. Kývam na ducha rukou. Odpovedá mi. Pokúšam sa k nemu priblížiť, ostáva meravo stáť. Keď zastanem, prelud sa pohne. Tieň nemá len dva rozmery, ako sme si zvykli, no tvorí trojrozmerný plastický obraz. Tvar i veľkosť mení s večne pulzujúcou hmlou. Nezvyčajný prírodný úkaz, ktorý horolezci nazvali Vidmo z Brockenu, vo mne vyvoláva najskôr údiv, následne úzkosť, ba až strach ...

vidmo

Organizátor

FILMOVÝ KLUB 23 DOLNÝ KUBÍN

Pelhřimovská 1192/4
026 01 Dolný Kubín
mobil: 00421-918-967163
e-mail: vidmofest@gmail.com

Miesto a čas konania

14. festivalová prehliadka VIDMO – Hory a mesto Dolný Kubín 2019 sa uskutoční v dňoch 10-12. októbra 2019 v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.

Newsletter